Haber

Hatay Barosu ‘riskli bölge’ kararına dava açtı

Hatay Barosu, Antakya’da Cumhurbaşkanlığı kararıyla 307 hektarlık arazi için verilen “Riskli alan” kararına karşı adli işlemlerin yürütüldüğü konteynerin önünde açıklama yaptı. Açıklamaya Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) milletvekili adayı Kerem Nalbant, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda kişi katıldı.

‘TANIM TOPLAMA ALANI İŞGAL’

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre Hatay Barosu Başkanı Cihat Açıkalın, keyfi ve yanlış uygulamalar nedeniyle deprem öncesi ve sonrasında çok sayıda hak ihlalinin yaşandığını, deprem sonrası halkın görüşü alınmadan kararların alındığını belirtti. . Depremin yol açtığı tahribatın yeterli olmadığını kaydeden Açıkalın, kentin her yerinin moloz toplama alanı olarak işgal edildiğini belirterek, “Tarım alanları, yaşam alanları, sulak alanlar ve hatta dünyada eşi benzeri olmayan Miheyla Kuç Cenneti. , moloz döküm alanı olarak belirlendi.”

‘307 hektar RİSKLİ ALAN AÇIKLANDI’

Enkazın toplanması, taşınması ve dökülmesi yollarının hukuka aykırı olduğunu ve insan hayatını tehlikeye attığını söyleyen Açıkalın, baronun konuyu hukuki ve sosyal alanda ele aldığını söyledi. Geçtiğimiz günlerde açıklanan 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesine Dair Kanun’un 2’nci maddesine atıfta bulunarak, 7033 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Hatay’da 307 hektarlık alanın “Riskli Alan” ilan edildiğini kaydeden Açıkalın, “İçinde kısaca Hatay Antakya ilçesinin tam kalbinde yer alan çok geniş bir alan.Bir alan gerekçesi ve amacı belirtilmeden riskli bölge ilan edilmiş.

DEVLETLERDE DAVA AÇILDI

Açıkalın, birçok kişinin mülkiyet hakkını ortadan kaldıran işlemin maddi, hukuki, sosyolojik ve demografik gerekçesinin henüz ortaya çıkmadığını belirterek, bu işlemin bizi mağdur ettiği gibi, işlemin amacının hukuka aykırı olduğunu da ortaya koyduğunu sözlerine ekledi. Türkiye’nin bazı bölgelerinde daha önce yaşanmış ve kiraya dönüşmüş projelerin hedeflendiğini düşünüyorum. söylenmiş. Açıkalın, söz konusu bölgenin Antakya’nın en önemli tarihi alanını kapsadığını belirtti.

Buranın birlikte yaşamanın kurulduğu yer olduğunu ifade eden Açıkalın, “Ne bu alan ne de şehrimizin bir karış toprağı rant için feda edilmeyecek. Hatay Barosu olarak Meclis’e dava açtık. Devletin işlemin iptali için süreci takip edeceğiz ve medeniyetlerin bir arada yaşama iradesine her zaman sahip çıkacağız” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu